Málokterá skupina hudebníků je na stage tak nepřeslechnutelná, jako právě baskytaristé, kteří často dotahují akustický tlak králů hlasitosti – bubeníků. Může za to několik faktů a sice to, že basové frekvence se díky větší amplitudě lépe nesou prostorem a pak samozřejmě skutečnost, že tyto frekvence obvykle vyluzují velmi silné aparáty. Nemyslete si, ono takových poctivých 100W z pořádného basového komba bez problému ozvučí menší klub prakticky bez mikrofonu, nemluvě pak o legendě baskytarového zvuku aparátech Ampeg v konfiguraci zesilovací hlavy a reproboxu nejlépe řady SVT, které nabízejí souhrnný výkon kolem 800W, což je kolikrát polovina výkonu celé ozvučovací soustavy v menší koncertní prostoře.
Taková síla pak kolikrát nutí zvukaře požádat takto vybavené hráče, aby se snažili tento výkon spíše omezovat. Na druhou stranu takový aparát už do běžného automobilu téměř nedostanete, a v některých případech je tak nutné investovat i do nového vozidla, ovšem existuje i varianta, jak nepřijít o výkon a přitom využít zesilovač v malých rozměrech. Seznamte s řadou baskytarových zesilovačů Ampeg Portaflex, se kterými si vystačíte i na koncert pořádně tvrdé muziky.
Už při letmém pohledu na zesilovače Portaflex Vás zaujmou jeho skutečně kompaktní rozměry, a to pouhých 5cm x 28 cm x 28 cm a váha kolem nějakých 3,5 kg, což z něj dělá velmi příjemný kousek techniky na jakékoliv přenášení. Při těchto rozměrech se tak nějak samo nabízí, že hlava bude plně tranzistorová, nicméně i tak zaručí příjemně plný zvuk s ostřejšími středy, v zásadě přesně tak, jak jsme u Ampegů zvyklí. Krom přívětivých rozměrů zaujme i jeho celkový design, který vychází z dnes již vintage aparátů Ampeg B-15, tehdy ještě samozřejmě celolampové záležitosti, která prošla pro účely modelu Portaflex decentním faceliftem a přišla o svůj vrchní díl s lampami, čímž Ampeg ostatně pokračuje ve své dlouhodobé strategii zachování původních designů z 60. a 70. let.
Pokud se podíváme na řadu Portaflex hlouběji z pozice hráče, tak zjistíme, že i přes skromnější výbavu (ostatně se tam toho při těchto rozměrech ani příliš nevejde), obsahuje hlava vlastně úplně vše, co potřebujete pro pohodlné hraní. Krom nástrojového vstupu, který obsahuje –15 db pad, užitečný hlavně v případě, že používáte aktivní basu, i najdete na zesilovači i potřebné korekce ekvalizéru, linkové vstupy i výstupy. Levnější varianta zesilovače Portaflex, konkrétně Portaflex PF-350 obsahuje ještě navíc limiter signálu, zatímco jeho silnější kolega PF 800 nabídne baskytaristům krom již zmíněné výbavy také kompresor a dva knoby pro extra basy či extra výšky. Oba modely pak shodně nabízejí přímý linkový vstup, efektový send a returtn, vstup na footswitch a kompletní direct out s XLR výstupem a korekcemi úrovně signálu.

Nejzajímavější vlastností těchto zesilovačů je ovšem jejich vysoký výkon v kontrastu s jejich rozměry. Portflex PF-350 nabízí výkon 350W zatímco silnější baskytarový zesilovač PF-800W dokonce neuvěřitelných 800W a to stále při hmotnosti kolem pěti a půl kilogramů, což je jistě velikost, ve které nemá PF-800 výkonového soupeře. Velmi příznivá je též v této souvislosti i jejich cena, které činí podle stránek eshopu s hudebními nástroji kytary.cz velmi příjemných 9190 Kč za PF-350 a 13990 Kč za model PF-800, což je vzhledem k poměru cena/výkon velmi dobrá nabídka. Zkrátka pokud hledáte univerzální zesilovač a nechcete donekonečna vláčet těžké hlavy, pak určitě sáhněte po modelech Portaflex stejně jako další stovky spokojených zákazníků.